دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ | گام به گام و به زبان ساده

دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ | گام به گام و به زبان ساده

در این مطلب، به این پرسش پاسخ داده می‌شود که دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند ؟ اما پیش از پرداختن به موضوع اصلی این مطلب یعنی چیستی دستگاه ماینر بیت کوین و چگونگی عملکرد آن، مفاهیمی مانند بیت‌کوین، ماین کردن و استخراج بیت‌کوین، دلیل نیاز به ماین کردن، روش ماین کردن بیت‌کوین، سخت‌افزار ماینینگ و سیر تکاملی آن، مفهوم مزرعه رمزارزها و دیگر موارد مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس، دستگاه ماینر بیت کوین به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد و انواع دستگاه ماینر بیت کوین موجود در بازار در سال ۲۰۲۰ از جنبه‌های مختلف بررسی و با یکدیگر مقایسه می‌شوند. همچنین، در مطلب دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند چند دستگاه ماینر بیت کوین که در سال ۲۰۲۰ به عنوان بهترین انتخاب شده‌اند به همراه ویژگی‌های آن‌ها معرفی و با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

بیت کوین چیست؟

«بیت کوین» (بیتکوین | بیت‌کوین | Bitcoin) یک «ارز دیجیتال» است که در ژانویه سال ۲۰۰۹ و در پی سقوط بازار مسکن ساخته شد. این ارز دیجیتال اهدافی را دنبال می‌کند که در یک «مقاله سفید» (White Paper) بیان شده‌اند. این مقاله سفید توسط شخصی ناشناس با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) ارائه شده است. هویت فرد یا افرادی که این فناوری را خلق کرده‌اند همچنان ناشناخته است و کسی نمی‌داند که ساتوشی ناکاموتو واقعی کیست. یکی از اهداف بیت‌کوین داشتن هزینه‌های تراکنش کمتر از مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی است. احراز هویت تراکنش‌های بیت‌کوین به صورت غیر متمرکز، بر خلاف ارزهای حکمی (پول‌های چاپ شده توسط دولت‌ها که اعتبار آن‌ها وابسته به حکومتی است که آن‌ها را چاپ کرده است)، انجام می‌شود.

ماین کردن بیت کوین چیست؟

پس از خلق و معرفی عمومی بیت کوین، مفهومی با عنوان «استخراج بیت‌کوین» (کاوش بیت‌کوین | Bitcoin Mining) شکل گرفت. احتمالا، بحث استخراج بیت کوین در نگاه اول از نظر بسیاری از افراد دیوانگی به نظر می‌رسد. تصویر اینکه «کامپیوترها، پول‌های مجازی را استخراج کنند» نه فقط تا چند سال پیش که در همین لحظه نیز برای اغلب افراد عجیب به نظر می‌رسد. اما حقیقت چیزی بیشتر از جمله ساده‌ای است که بیان شد.

استخراج بیت‌کوین، ستون فقرات «شبکه بیت‌کوین» (Bitcoin Network) است. استخراج‌کنندگان (ماینرها | Miners) امنیت شبکه را فراهم و تراکنش‌های بیت‌کوین را تایید می‌کنند. بدون استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، شبکه مورد حمله قرار می‌گیرد و ناکارآمد خواهد بود. استخراج بیت‌کوین به وسیله کامپیوترهای مخصوصی انجام می‌شود.

نقش ماینرها، امن‌سازی شبکه و پردازش هر تراکنش بیت‌کوین است. ماینرها به این موضوع با حل یک مسئله محاسباتی دست پیدا می‌کنند که به آن‌ها امکان به هم زنجیر کردن بلوک‌های تراکنش‌ها را می‌دهد و این همان «زنجیره بلوکی» (BlockChain) معروف بیت‌کوین است. برای این خدمت (Service)، ماینرها با بیت‌کوین‌های جدید ساخته شده و «هزینه‌های تراکنش‌ها» (Transaction Fees) پاداش دریافت می‌کنند.

در تعریف دیگری پیرامون «ماین کردن بیت کوین چیست؟» چنین آمده است:

ماین کردن، فرایند اضافه کردن رکوردهای تراکنش‌ها به دفتر کل عمومی (The Public Ledger) بیت‌کوین است که به آن بلاک چین گفته می‌شود. این دفتر کل وجود دارد و بنابراین، تراکنش‌ها قابل تایید شدن هستند و هر کاربری در شبکه می‌تواند به دفتر کل دسترسی داشته باشد. همچنین، این دفتر کل برای متمایز کردن تراکنش‌های درست بیت‌کوین از تلاش‌هایی که برای بازاِرسال پولی که پیش از این ارسال شده، به جای دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اساسا، ماینرها به جامعه بیت‌کوین با تایید هر تراکنش و حصول اطمینان از اینکه هر یک از تراکنش‌ها قانونی است، خدمات می‌دهند. هر بار که یک بلوک جدید استخراج می‌شود، ماینر پاداش دریافت می‌کند. نرخ پاداش بیت‌کوین در زمان نگارش این مقاله (شهریور سال ۱۳۹۹) برابر با ۶٫۲۵ BTC به ازای هر بلوک است. پیش از این هاوینگ، پاداش استخراج هر بلوک، ۱۲٫۵ BTC به ازای هر بلوک بود. نرخی که کوین‌های جدید بیت‌کوین بر اساس آن ظاهر می‌شوند، نرخی را بازنمونه‌برداری می‌کند که کالاهایی مانند طلا که از زمین ماین می‌شوند بر اساس آن حاصل می‌شوند. به همین دلیل است که به این فرایند «ماینینگ» گفته می‌شود.

بیت‌کوین

نقش ماینینگ در صدور بیت‌کوین های جدید

پول‌های سنتی مانند دلار، یورو و دیگر موارد، به وسیله «بانک‌های مرکزی» (Central Banks) صادر می‌شوند. بانک مرکزی می‌تواند واحدهای پولی جدید را در هر زمانی با توجه به اینکه روئسای بانک و در واقع دولتمردان فکر می‌کنند چه چیزی موجب بهبود اقتصاد می‌شود، صادر کنند.

این در حالی است که چگونگی صدور بیت‌کوین‌های جدید کاملا متفاوت است. با استخراج بیت کوین، ماینرها (استخراج‌کنندگان | Miners) هر ده دقیقه با بیت‌کوین‌های جدید پاداش می‌گیرند. نرخ صدور، در کد پیاده‌سازی بیت کوین تنظیم شده است؛ بنابراین ماینرها نمی‌توانند در سیستم تقلب کنند یا روی هوا بیت‌کوین بسازند. افراد برای استخراج بیت‌کوین‌های جدید، باید از قدرت محاسباتی دستگاه‌ها و یا در واقع کامپیوترهای اختصاصی ماینینگ استفاده کنند.

تایید تراکنش‌ها توسط ماینرها

ماینرها تراکنش‌هایی را که در شبکه بیت‌کوین و در بلوک‌های آن ارسال شده است مورد بررسی قرار می‌دهند. یک تراکنش، تنها در صورتی امن و کامل در نظر گرفته می‌شود که در یک بلوک قرار گرفته باشد. اما دلایل این امر چیست؟ دلیل این امر آن است که هنگامی که یک تراکنش در یک بلوک قرار گرفت، به طور رسمی در زنجیره بلاک چین قرار داده می‌شود. تعداد بیشتر تاییدها، برای پرداخت‌های کلان‌تر (تراکنش‌های بزرگ‌تر) بهتر هستند. در ادامه، میزان تاییدهای مورد نیاز برای این مورد تشریح شده است.

۰. پرداخت‌هایی با صفر (۰) تایید، قابل معکوس شدن هستند. بنابراین باید منتظر حداقل یک تایید شد.

۱. یک تایید برای پرداخت بیت‌کوین کمتر از ۱,۰۰۰ دلار کافی است.

۲. برای مبادلات بین ۱,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار معمولا به سه تایید نیاز است.

۳. برای پرداخت‌های بزرگ بین ۱۰,۰۰۰ تا ۱,۰00,۰۰۰ دلار، شش تایید مقدار استانداردی برای امن در نظر گرفتن تراکنش‌ها محسوب می‌شود.

لزوم وجود ماینرها در شبکه بیت‌کوین

در پاسخ به این پرسش و به طور خلاصه باید گفت که ماینرها شبکه را امن می‌کنند. آن‌ها این کار را برا سخت‌تر کردن حمله به شبکه، تغییر و یا متوقف کردن آن انجام می‌دهند. هر چه تعداد استخراج‌کنندگان ماینر در شبکه بیشتر شود، شبکه امن‌تر می‌شود. تنها راه برای معکوس کردن تراکنش‌های بیت‌کوین، داشتن بیش از ٪۵۱ قدرت شبکه است. قدرت هش توزیع شده، در میان ماینرهای زیادی توزیع می‌شود و بدین شکل بیت‌کوین را امن نگه می‌دارد. در ادامه مطلب دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند روش ماین کردن بیت کوین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روش ماین کردن بیت کوین

این روزها، با توجه به رشد قابل توجه صنعت ماینینگ، افزایش قابل توجه قیمت بیت‌کوین و ثبات رشد آن و همچنین، پیش‌بینی‌هایی که پیرامون آینده این صنعت و ارز بیت‌کوین توسط تحلیلگران مالی، اقتصاددان‌های برجسته و صاحبان کسب و کارها اتفاق افتاده است، توجهات زیادی به صنعت ماینینگ و استخراج رمزارزها جلب شده است. در چنین شرایطی، پرسشی که برای اغلب افراد مطرح می‌شود این است که چگونه باید به استخراج رمزارزها و به طور خاص، ماین کردن بیت کوین بپردازند و آیا اصلا امکان این کار برای آن‌ها وجود دارد یا خیر. برای شفاف کردن این موضوع باید گفت که ورود به صنعت ماینینگ نیازمند محاسبات دقیق و بررسی‌های کارشناسی است، زیرا که همه افراد الزاما با استخراج رمزارزها و بیت‌کوین سود نمی‌کنند. صنعت ماینینگ حقیقتا یک صنعت بسیار خاص است.

مولفه‌های متعددی در تعیین سودمندی ماین کردن در شرایط خاص و با دستگاه‌های مشخصی موثر هستند که در ادامه این بحث در ابعادی به آن‌ها پرداخته شده است. بیشتر استخراج بیت‌کوین در سوله‌ها و انبارهای بزرگی انجام می‌شود که از برق با قیمت مناسب برخوردار هستند. حقیقت آن است که اغلب افراد باید از استخراج رمزارزها در منازل خود اجتناب کنند، چون این کار معمولا و جز در شرایط خاص، سودی به همراه ندارد. اغلب، استخراج بیت‌کوین در سوله‌هایی مانند آنچه که در تصویر زیر وجود دارد انجام می‌شود. این سوله‌ها را «مزارع استخراج رمزارزها» (مزارع کاوش رمزارزها | مزارع ماینینگ | Cryptocurrency Mining Farm) می‌نامند.