مقایسه استخراج فایل کوین و ماینینگ بیت کوین

مقایسه استخراج فایل کوین و ماینینگ بیت کوین
رمزارز فایل کوین (FIL) در سال ۲۰۲۱ رشد بسیار خیره کننده‌ای را تجربه کرد و افزایش قیمت این ارز دیجیتال به جلب توجه سرمایه‌گذاران مختلف به عرصه ماینینگ و استخراج فایل کوین منجر شد. سرمایه‌گذاران بزرگی در زمینه استخراج بیت کوین فعالیت دارند و ورود سرمایه‌گذاران به صورت فردی به حیطه استخراج بیت کوین کار آسانی نیست و نیاز به دستگاه‌های قدرتمند و سرمایه اولیه بالایی دارد؛ اما برای استخراج کوین FIL نیازی به تجهیزات پیشرفته و سرمایه‌گذاری اولیه بالا نیست. فرایند Mining این رمزارز در مراحل اولیه خود قرار دارد و ماینرها می‌توانند با ماین کردن این رمزارز سود قابل توجهی را بدست بیاورند.

استخراج فایل کوین و دلیل جلب توجه سرمایه‌گذاران به آن

در ماه آپریل سال ۲۰۲۱ (اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت سال ۱۴۰۰)‌، قیمت فایل کوین به صورت ناگهانی تا ۲۳۷ دلار افزایش یافت و یک رشد ۱۰ برابری را تجربه کرد. میزان حجم تراکنش‌های این ارز در آن زمان از بیت کوین پیشی گرفت و استخراج یا ماینینگ فایل کوین در فضای مجازی وایرال شد. سلطه یا دامیننس استخراج بیت کوین نیز در طول این فرایند و افزایش محبوبیت Filecoin با تهدید بی‌سابقه‌ای مواجه شد؛ اما دلیل رخ دادن چنین اتفاقی چیست؟ آیا استخراج بیت کوین منسوخ شده است؟ چرا مردم ماینینگ فایل کوین را به استخراج بیت کوین ترجیح می‌دهند؟
به عقیده برخی از افراد‌، ماینینگ بیت کوین به بازی سرمایه‌های کلان و سرمایه‌داران بزرگ تبدیل شده است و سرمایه‌گذاران فردی هیچ شانسی در این عرصه ندارند. این عقیده تنها تا حدی درست است. با وجود اینکه استخراج بیت کوین بدون شک یک فرایند هزینه‌بر است‌، اما این بدان معنا نیست که سرمایه‌گذاران فردی از این عرصه کنار گذاشته شده‌اند. سود اولیه حاصل از استخراج بیت کوین پیش از پایان یافتن این فرایند برداشت می‌شود‌؛ بنابراین‌، سرمایه‌گذاری کردن بر روی BTC برای سرمایه‌گذاران فردی به منزله یک معامله پرریسک و همراه با سود بالا نیست. این فرایند برای چنین افرادی به عنوان گزینه‌ای برای مدیریت ثروت خود به صورت منظم به شمار می‌رود.
از سوی دیگر‌، عبارت «استخراج ذخایر» با پیشگامی فایل کوین در حال رشد و توسعه بود. فایل کوین یک پروتکل ذخیره‌سازی توزیع شده مبتنی بر بلاک چین را ساخت. برنامه‌های بی‌شماری در زمینه‌های ذخیره‌سازی ایمن داده‌، ذخیره‌سازی دائمی و تایید حقوق داده‌ها در مسیر پیاده‌سازی در شبکه Filecoin هستند.
شبکه اصلی فایل کوین تنها در طول دو سال گذشته راه‌اندازی شده است و استخراج فایل کوین هنوز در دوره استخراج سود اولیه به سر می‌برد. در مقایسه با ماینینگ بیت کوین‌، سرمایه‌گذاری کردن بر روی ماینینگ فایل کوین ریسک بیشتری داشته و در اکثر مواقع بازده بیشتری نیز دارد. علاوه بر این‌، Filecoin هنوز تحت سلطه سرمایه‌گذاران و فعالان بزرگ نیست و در نتیجه این امر نیز دستکاری قیمت کمتری در آن صورت می‌گیرد. استخراج این ارز در مقایسه با ماینینگ بیت کوین از ارزش بیشتری برای سرمایه‌گذاران فردی برخوردار است.

سه تفاوت اصلی فایل کوین و بیت کوین در عرصه ماینینگ

۱- ماینر‌های فایل کوین برای آغاز فرایند استخراج باید در ابتدا کوین‌های (FIL‌) خود را در اختیار شبکه قرار دهند. این اقدامی است که توسعه‌دهندگان Filecoin انجام داده‌اند تا از ارائه فرایند ذخیره‌سازی ایمن و پایدار توسط ماینر‌ها به این شبکه اطمینان حاصل کنند. این در حالیست که فرایند سنتی استخراج بیت کوین به محض آماده شدن و راه‌اندازی ریگ ماینینگ قابل انجام بوده و نیاز به هیچگونه تعهدی نیست.
۲- ممکن است شما نیز حدس زده باشید که FIL به شیوه متفاوتی از BTC استخراج می‌شود. ماینینگ فایل کوین از سه منبع سرچشمه می‌گیرد:
 • پاداش بلاک و فی تراکنش‌ها‌: میزان انتشار این پاداش‌ها بر اساس الگوریتم خاصی به صورت ثابت تعیین می‌شود (این شبیه به ماینینگ BTC است‌)
 • فی ذخیره‌سازی‌: در حقیقت هزینه‌ای است که کاربران برای ذخیره‌سازی فایل‌های خود به ماینر‌ها پرداخت می‌کنند.
 • فی بازیابی‌: نیز هزینه‌ای است که کاربران برای دسترسی داشتن به فایل‌های خود پرداخت می‌کنند و معمولا به ماینر‌های بازیابی پرداخت می‌شود.
 • دو مورد آخر‌، وجه تمایز فایل کوین از بیت کوین هستند و همچنین نکات کلیدی پیاده‌سازی کل این پروژه و کاربرد‌های عملی آن محسوب می‌شوند. حتی با دیدگاه دیگری می‌توان این دو نکته را در دسته نکات کلیدی در راستای ارزش تجاری کل این پروژه در آینده به شمار برد.۳. استخراج فایل کوین از نقطه نظر‌های بسیاری در معرض عوامل محیطی بیرونی قرار دارد. از جمله این عوامل به شرایط شبکه ریگ‌های ماینینگ می‌توان اشاره کرد. اگر سرعت شبکه کاهش پیدا کند‌، بدون شک شاهد تاثیر قابل توجهی بر رقابت بین ماینر‌ها برای تولید بلاک خواهیم بود. علاوه بر این‌، اگر ولتاژ برق ذخیره شده در ریگ ماینینگ ناپایدار باشد‌، احتمال این وجود دارد که به دیسک و منبع تغذیه ریگ آسیب وارد شود و حتی ممکن است به مادربرد نیز آسیب برسد. تمام اینها در  شرایطی است که فرایند سنتی استخراج بیت کوین تنها نیازمند قدرت یا پاور کافی در طول این روند است.
 • بنا‌بر دلایل ذکر شده، معمولا استخراج فایل کوین در اتاق مرکز داده اینترنت (IDC‌) به انجام می‌رسد. در صوتی که بخواهید فایل کوین را به صورت آنلاین استخراج کنید، یافتن ارائه‌دهندگان خدمات اتاق‌های IDC مناسب از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.
  اگر بخواهیم استخراج بیت کوین را به صورت انحصاری در قالب بر هم کنش قدرت هش تعریف کنیم‌، بدون شک هش ریت استخراج Filecoin معنای عمیق‌تری دارد. هش ریت ماینینگ این ارز نه تنها در مفهوم ذخیره‌سازی داده‌، بلکه در عرصه تایید‌، بازیابی و پردازش داده‌ها نهفته است. بدیهی است که ذخیره‌سازی داده‌های معتبر‌، بازیابی و توزیع به موقع این داده‌ها بین کاربران از جمله عوامل کلیدی برای فایل کوین محسوب می‌شوند.
  عوامل اصلی و موثر بر استخراج فایل کوین بسیار شبیه به عوامل تاثیر‌گذار در فرایند استخراج سنتی بیت کوین هستند‌: سخت‌افزار مقرون به صرفه + سیستم ماینینگ سفارشی‌سازی شده از بنیان + عملیات و نگهداری پایدار.
  با این حال، در مقایسه با بیت کوین‌، استخراج فایل کوین از نیازمندی‌های بیشتری در زمینه نرم افزار‌، بهره‌برداری و نگهداری برخوردار است. بهینه‌سازی الگوریتم‌های رسمی یکی از عوامل بسیار مهم برای کوتاه کردن زمان جمع‌آوری و انتقال داده‌ها و افزایش نرخ بازده بلاک به حساب می‌آید.

  سخن پایانی

  دوران دریافت سود اولیه استخراج بیت کوین پشت سر گذاشته شده است و در انحصار «اُلیگارش‌های هش ریت‌» قرار دارد. این بدان معناست که فرایند ماینینگ شاه رمزارز‌ها مانع سرمایه‌گذاری بالایی دارد. این در حالیست که ماینینگ فایل کوین هنوز در دوره دریافت سود اولیه استخراج قرار دارد و سناریوی کاربردی «ذخیره‌سازی داده‌ها‌» چشم‌انداز روشنی را برای مسیر کوین FIL تضمین می‌کند. در رابطه با سرمایه‌گذاران فردی‌، فرایند استخراج فایل کوین در مقایسه با استخراج بیت کوین از ارزش سرمایه‌گذاری بیشتری برخوردار است. نظر شما در رابطه با استخراج این ارز چیست؟ آیا تا به امروز وارد عرصه Mining ارز‌های دیجیتال شده‌اید؟ نظر خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.