ارز دیجیتال ETHW چیست؟

ارز دیجیتال ETHW چیست؟
ارز دیجیتال ETHW برای جلوگیری از از دست دادن میلیون ها ماینر توسعه یافته است. در واقع این ارز دیجیتال نماد مقاومت ماینرها و اعضای جامعه اتریوم است.
ارز دیجیتال ETHW یا اتریوم اثبات کار، فورکی از ارز دیجیتال اتریوم است که توسط یک ماینر چینی توسعه یافته است. این حفار پس از رویداد Merge. علیرغم اینکه افراد زیادی استخراج این فورک اتریوم را آغاز کرده اند، چالش ها و مشکلات زیادی در این راه وجود دارد. در این مقاله ارز دیجیتال اتریوم اثبات کار را بیشتر می‌شناسیم و به مقایسه آن با اتریوم خواهیم پرداخت.
ارز دیجیتال ETHW یا اتریوم اثبات کار فورکی از رمزارز اتریوم محسوب می‌شود که توسط یک ماینر چینی توسعه یافته است. این ماینر پس از رویداد مرج (Merge) رمزارز ETHW را توسعه داد.
در 15 سپتامبر 2022، بلاک چین اتریوم فرآیند مهاجرت از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) را تکمیل کرد. در عین حال، ارز دیجیتال EthereumPoW یک بلاک چین است. این ارز دیجیتال هارد فورک بلاک چین اصلی اتریوم است. در واقع، این هارد فورک فرآیند اجماع قدیمی را حفظ کرده است، فورک یک زنجیره جدید در شبکه نامیده می شود.

ارز دیجیتال EthereumPoW چگونه به وجود آمد؟

از مدت‌ها پیش اعضای جامعه اتریوم منتظر رویداد مرج بودند. پس از این رویداد، دیگر امکان استخراج ETH با استفاده از ماینرها میسر نیست. بنابراین ماینرهای گران‌قیمت و پرمصرف عملاً کارایی خود را از دست دادند. بسیاری از سرمایه‌گذاران و استخراج‌کنندگان که نمی‌خواستند زیر بار این تغییر بروند، به هارد فورک جدید شبکه اتریوم پیوستند. از همان روزهای ابتدایی استقبال خوبی از ارز دیجیتال ETHW صورت گرفت.
چندلر گو (Chandler Guo) توسعه‌دهنده اصلی ارز دیجیتال ETHPOW محسوب می‌شود. او خیلی زود مخالفتش با الگوریتم اثبات سهام را اعلام کرد و رمزارزی جدید با نام اتریوم اثبات کار یا EthereumPoW را توسعه داد. استقبال نسبتاً خوبی از این فورک اتریوم صورت گرفت اما از همان ابتدا یک چالش مهم وجود داشت: عدم پذیرش ارز دیجیتال ETHW توسط پلتفرم‌های بلاکچین.
شناسه زنجیره‌ایِ (chain ID) ارز دیجیتال ETHPOW برابر با 10001 است. این شناسه پیش‌تر توسط شبکه آزمایشی بیت کوین کش (BCH) استفاده شده بود. بنابراین کاربران کیف پول متامسک (MetaMask) با مشکلاتی مواجه شدند. این اتفاق باعث تداخل داده‌ها و در نهایت عدم شناسایی توکن مورد نظر می‌شود

رمزارز ETHW چگونه کار می‌کند؟

نسخه اولیه شبکه اتریوم (اتریوم کلاسیک) بر اساس الگوریتم PoW توسعه یافت. پس از هک DAO تغییراتی برای ایمن‌سازی شبکه اتریوم به وجود آمد. در سال‌های گذشته نیز دو هارد فورک EthereumFair و EthereumPOW توسعه یافته‌اند که همچنان بر استفاده از الگوریتم اثبات کار تأکید دارند.
در الگوریتم اثبات کار، ماینرها توان پردازشی خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. ایجاد بلاک‌های جدید در گرو حل تابع هش خواهد بود. استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال ETH با مشارکت در این فرآیند، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و استخراج توکن‌های جدید را ادامه می‌دهند. در ازای این کار، ماینر‌ها رمزارز ETHW پاداش خواهند گرفت.

اتریوم چیست؟

چگونه اتریوم اثبات کار بخریم؟

اتریوم شهرت بسیار زیادی دارد و طبیعی است که هارد فورک‌های این رمزارز نیز سروصدای زیادی به پا می‌کنند. ارز دیجیتال ETH در صرافی‌های مشهوری مثل کریپتو دات کام (Crypto.com)، کوین بیس و بایننس لیست شده است. بایننس امکان استخراج این فورک اتریوم را بدون کارمزد میسر کرده است. با این حال هنوز استیک ارز دیجیتال ETHPOW امکان‌پذیر نیست. شرایط معامله اتریوم اثبات کار با BUSD و USDT نیز در بخش Binance Convert فراهم شده است.
کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مختلفی از ارز دیجیتال ETHW پشتیبانی می‌کنند. از بین ولت‌های سخت‌افزاری می‌توان به Ledger Nano S اشاره کرد که دارایی‌ها را به صورت‌ آفلاین ذخیره می‌کند و امنیت بالایی دارد. اگر از ولت‌های نرم‌افزاری و آنلاین استفاده می‌کنید، باید مراقب بدافزارها و هکرها باشید. کیف پول‌های کاغذی نیز امنیت چندانی ندارند.

چرا مردم از ارز دیجیتال EthereumPoW استقبال کردند؟

یک دلیل ساده و مهم برای استقبال از ارز دیجیتال ETHPOW وجود دارد و آن جلوگیری از هدر رفت سرمایه است. ماینرها مبالغ زیادی را صرف خرید دستگاه‌ها و تجهیزات خود کرده‌اند. بنابراین نمی‌خواهند این تجهیزات بی‌استفاده شوند.

آینده رمزارز ETHW

ساختار تشویقی الگوریتم PoW سبب می‌شود ماینرها دائماً برای حل تابع هش تلاش کنند. نتیجه این اتفاق افزایش سختی شبکه، بالا رفتن مصرف انرژی و آسیب‌های زیست‌محیطی بیشتر است. در چنین شرایطی سوددهی فرآیند ماینینگ روزبه‌روز کمتر می‌شود و با کاهش قیمت رمزارز، ممکن است فرآیند استخراج به طور کامل زیان‌ده شود.
همین مسئله سبب شده افراد زیادی تمایل به مهاجرت به الگوریتم اثبات سهام داشته باشند. مشارکت در فرآیند PoS انرژی بسیار کمتری نیاز دارد و مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهد. با این حال افرادی که سرمایه زیادی را خرج خریدن دستگاه‌های ماینر کرده‌اند به سختی در مقابل چنین تغییری تسلیم می‌شوند. الگوریتم اثبات سهام هنوز در مراحل اولیه خودش است. این الگوریتم امنیت بلاکچین را به طور کامل متحول می‌کند و احتمالاً در آینده‌ای نزدیک باعث منسوخ شدن فرآیند ماینینگ می‌شود. شاید این آینده خیلی نزدیک و شاید هم دور باشد